کد اقتصادی

کد اقتصادی، کدی است که برای هرگونه فعالیت تجاری توسط اشخاص باید اخذ شود. کد اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی و اقتصادی کشور، صادر می شود. شاید برای برخی از افراد نام کد اقتصادی نا آشنا باشد و با این مفهوم آشنایی نداشته باشند. این کد، همانگونه که از نام آن پیداست به صورت اختصاصی برای اشخاص حقیقی یا حقوقی از سوی سازمان اداره مالیاتی صادر می شود و این کد مشخص کننده نوع فعالیت و خدماتی است که یک شرکت می تواند ارائه نماید.

کد اقتصادی چیست و به چه منظوری صادر می شود؟

این کد یک کد ۱۲ رقمی است و همه اشخاص حقیقی و حقوقی که به نوعی خدماتی را ارائه می نمایند، باید این کد را دریافت کنند. در واقع شرکت ها در سازمان امور مالیاتی با همین کدهای اقتصادی  شناخته می شوند. شرکت ها موظف هستند پس از گذشت دو ماه از تاسیس شرکت و صدور آگهی تاسیس شرکت در روزنامه، این کد را دریافت نمایند. برای دریافت این کد، موسسین شرکت، ابتدا باید پرونده ای در سازمان امور مالیاتی تشکیل دهند و پس از بررسی پرونده از سوی سازمان امور مالیاتی، کد برای شرکت صادر می شود. اما شاید این سوال برای شما نیز پیش آید که این کد چه کاربردهایی دارد. در پاسخ به این سوال باید گفت که شرکت ها برای صدور هرگونه فاکتور، شرکت در مناقصات و مزایده ها، افتتاح حساب در بانک به نام شرکت، بستن قرارداد با شرکت های دولتی و گرفتن کارت بازرگانی، نیاز به این کد دارند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد اقتصادی اشخاص حقوقی و حقیقی

مدارکی که اشخاص حقیقی و حقوقی باید به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند، بسیار شبیه هم است و فقط در بخش هایی جزئی با هم تفاوت دارند. اشخاص حقیقی و حقوقی برای دریافت این کد باید مدارک ذیل را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند:

  1. کپی از تمامی صفحات شناسنامه، کد اقتصادی پیشین در صورت وجود و جواز کسب و کار( برای اشخاص حقیقی)
  2. کپی از مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره، اساسنامه، اظهارنامه، مجوز تاسیس یا پروانه بهره برداری و سند مربوط به اقامتگاه قانونی شرکت( جهت اشخاص حقوقی)
  3. درخواست کتبی برای صدور کد
  4. سه قطعه عکس ۳*۲
  5. پرداخت مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال( فیش آن باید ارائه شود)
  6. فرم مربوط به این کار که باید توسط شخص حقیقی یا حقوقی پر شود.
  7. اصل و کپی روزنامه مربوط به آگهی تاسیس شرکت( جهت اشخاص حقوقی)

اشخاص حقیقی و حقوقی پس از آماده نمودن مدارک مربوطه، باید مدارک را به واحد اطلاعات و خدمات دارایی اداره مالیات تحویل داده و سپس فرم ب را از واحد ثبت و شناسایی اداره تحویل گرفته و آن را نیز پر نمایند. همچنین مبلغ مالیات حق تمبر نیز باید پرداخت شود.

نظر خود را بگذار


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *